Język: Polski | Deutch
caresenior24.pl

Opiekunki z Europy Wschodniej

Opiekunki z Europy Wschodniej

Istnieją sytuacje w życiu człowieka, w których musi podjąć kluczowe kwestie dotyczące swoich starszych rodziców. Zdarza się, że seniorzy w późniejszym etapie życia wymagają stałej pomocy i wtedy właśnie musimy dokonać wyboru: dom opieki czy wynajęcie i zapewnienie opiekuna.  24 godzinna opieka niestety dla większości Niemców jest niemożliwa i kosztuje zbyt dużo. Dlatego też wiele rodzin szukając pomocy dla swoich rodziców decyduje się zatrudnić opiekunki z Europy Wschodniej, których zatrudnienie jest tańsze.  Niemieckie Agencje Pracy obiecują łatwy zarobek i pewne umowy oraz stałe miejsca pracy, jednak coraz częściej słyszy się o oszustwach.

 

Modele umów pracy:

 • delegowanie - jako forma zatrudnienia opiekuna
 • samozatrudnienie - własna działalność gospodarcza
 • umowa pracy między opiekunem, a rodziną

 

Omówimy pokrótce każdą z form zatrudnienia, tak aby stały się dla przyszłych opiekunek zrozumiałe. Opiekun zatrudniony przez delegowanie musi być zatrudniony na stałe w firmie znajdującej się w swoim ojczystym kraju. Delegowanie pracowników z zagranicy reguluje prawo pracy. Firma w swoim kraju płaci wynagrodzenie opiekuna i opłaca wszystkie podatki i składki społeczne. Pracodawca jest zobligowany do wystawienia certyfikatu A1. Wynajęcie opiekunki z Europy Wschodniej jest zatem tańsze niż zatrudnienie miejscowej siły roboczej.

 

Pracodawca ma prawo do wydawania poleceń służbowych, określone w obowiązkach pracownika. Stałe kontrolowanie warunków pracy opiekunek jest niestety niemożliwe ze względu na dużą odległość.  Właśnie wtedy bardzo często dochodzi do łamania umów, bo jesteśmy pod ścianą kogo słuchać swoich pracodawców czy macierzystej firmy przez którą zostaliśmy zatrudnieni.

Opiekun osób starszych w Niemczech może wykonywać swoją pracę w ramach własnego przedsiębiorstwa zarejestrowanego w Niemczech. Polega to na zgłoszeniu działalności gospodarczej w urzędzie - poprzez wypełnienie formularza Gewerbeanmeldung. Później wystąpić o wydanie numeru podatkowego (Steuernummer). Warto zwrócić uwagę na to, aby w formularzach nie wpisywać wykonywanego zawodu. Altenpflegerin to pojęcie w Niemczech określa wolny zawód pielęgnacyjny, który nie wymaga od opiekunki pracującej w Niemczech zgłoszenia działalności gospodarczej, a tylko wystąpienie o nadanie numeru podatkowego.

Dla uniknięcia nieporozumień opiekunki osób starszych z Polski powinny opisać pracę w ramach własnej firmy jako pomoc domowa dla osób starszych. Wybierając właśnie taką formę podjęcia legalnej pracy w opiece w Niemczech, opiekunka osób starszych powinna mieć świadomość, że jej wypłata będzie trochę wyższa, niż opiekunki zatrudnionej na podstawie umowy o pracę. Jedynie musi opłacać sobie samodzielnie ubezpieczenie zdrowotne, oraz pomyśleć o opłaceniu ubezpieczenia emerytalnego (co jest w Niemczech dobrowolne), a na koniec roku rozliczyć podatki.

Innym sposobem zatrudnienia jest bezpośrednia umowa pomiędzy pracownikiem, a rodziną. Model ten jest najbardziej przejrzysty, jednak wiąże się z dużą biurokracją dla rodziny. Polega na zalogowaniu się w Federalnym Urzędzie Pracy i Zdrowia i Opieki Społecznej, rodzina zobowiązana jest terminowo dbać o rachunki i zachowywać prawa pracy, wiążę się to również z wynajęciem księgowego, który odpowiednio o wszystko zadba tak, aby uniknąć ewentualnych kar i grzywny. Problem pojawia się w momencie przyjazdu opiekuna na trzy miesiące, a później decyzji o powrocie, gdzie cały proces logowania i wylogowania pracownika jest czasochłonny i dość problematyczny. Zaleca się wprowadzanie tej formy zatrudnienia dla osób chcących podjąć zatrudnienie jako opiekunka na stałe lub na dłuższy okres.

Firma CareSenior24 to Agencja, której szukasz. Przejrzyste zasady zatrudnienia i fachowa pomoc na każdym etapie rekrutacji. Na terenie Niemiec jesteśmy specjalistami w dziedzinie zatrudniania opiekunek dla osób starszych i w pośredniczeniu zawierania umów trójstronnych. Najchętniej zatrudniamy opiekunki na podstawie własnej działalności gospodarczej, ponieważ nabywają prawo do wielu niemieckich świadczeń np. na dzieci, uzyskanie zasiłków, prawo do niemieckiej renty. Wiąże się to z obustronnymi korzyściami, a przede wszystkim z większymi zarobkami dla samej opiekunki.

Co zrobić przed podpisaniem umowy?

 • sprawdź umowę
 • gdzie zaszeregowane są koszty, które powinna ponieść rodzina
 • ile wynosi prowizja
 • jakie kwoty są dla opiekuna i polskiej firmy
 • która polska firma współpracuje z niemiecką agencją pracy
 • czy firma, która jest w Internecie fizycznie jest na miejscu w Niemczech
 • czy są wszystkie potrzebne dokumenty (zaświadczenie A1)
 • zawiadomienia powinny być odnotowane

Kolejne kroki w podjęciu zatrudnienia jako opiekunka osoby starszej w Niemczech

 • osobisty kontakt w Agencji pracy w godzinach pracy biura? - zrobienie wstępnego rozeznania
 • czy jest możliwy kontakt telefoniczny, czy ktoś fizycznie jest obecny w biurze i telefon odbierze

 

Pamiętaj !

Opinie w Internecie mogą być nieprawdziwe. Nie licz się tylko ze zdaniem osoby, której nawet nie znasz. Bądź ostrożny w szukaniu uczciwej Agencji, albo po prostu przyjdź do nas i sprawdź nasze biuro. Zweryfikuj informacje oraz podejmij mądrą decyzję w odpowiednim wyborze i pracuj w przyjemnej atmosferze bez zbędnych problemów i stresów.

Gewerbe w niemczech bez meldunku- http://carebiuro.de from m3shopping on Vimeo.Oferty pracyMenu: STRONA GŁÓWNA Osoby potrzebujące opieki Opiekunki O firmie Kontakt
Dokumenty: Cookies Polityka prywatności
Copyright © caresenior24.de 2015. All rights reserved.