Język: Polski | Deutch
caresenior24.pl

OPIEKUNKI Z EUROPY WSCHODNIEJ

Opiekunki z Europy Wschodniej - warunki zatrudnienia 

Istnieją sytuacje w życiu człowieka, w których musi podjąć kluczowe kwestie dotyczące swoich starszych rodziców. Zdarza się, że seniorzy w późniejszym etapie życia wymagają stałej pomocy i wtedy właśnie musimy dokonać wyboru: dom opieki czy wynajęcie i zapewnienie opiekuna.  24-godzinna opieka, niestety, dla większości Niemców jest niemożliwa i kosztuje zbyt dużo. Dlatego też wiele rodzin szukając pomocy dla swoich rodziców decyduje się zatrudnić opiekunki z Europy Wschodniej, których zatrudnienie jest tańsze.  Niemieckie Agencje Pracy obiecują łatwy zarobek i pewne umowy oraz stałe miejsca pracy, jednak przy wyborze pracy w charakterze opiekunki należy bardzo wnikliwie zbadać daną ofertę, by nie zostać oszukaną.

Modele umów pracy 

      ► delegowanie - jako forma zatrudnienia opiekuna

      ► samozatrudnienie - własna działalność gospodarcza

      ► umowa pracy między opiekunem a rodziną

Warto zapoznać się z omówieniem po krótce każdej z form zatrudnienia, tak aby stały się one w pełni zrozumiałe dla przyszłych opiekunów seniora. 

DELEGOWANIE DO PRACY W CHARAKTERZE OPIEKUNKI

Opiekun zatrudniony przez delegowanie musi być zatrudniony na stałe w firmie, znajdującej się w swoim ojczystym kraju. Delegowanie pracowników z zagranicy reguluje prawo pracy. Firma w kraju płaci wynagrodzenie opiekunowi i opłaca wszystkie podatki i składki społeczne. Pracodawca jest zobligowany do wystawienia certyfikatu A1. Wynajęcie opiekunki z Europy Wschodniej jest zatem tańsze niż zatrudnienie miejscowej siły roboczej.                                                                  W modelu delegowania pracodawca ma prawo do wydawania poleceń służbowych, określonych w obowiązkach pracownika. Stałe kontrolowanie warunków pracy opiekunek jest niestety niemożliwe, ze względu na dużą odległość od miejsca świadczenia pracy. Właśnie wtedy bardzo często dochodzi do łamania umów, bo jesteśmy pod ścianą i nie mamy pewności kogo słuchać: czy swoich pracodawców, czy macierzystej firmy, przez którą zostaliśmy zatrudnieni.

WŁASNA DZIAŁALNOŚĆ OPIEKUNKI SENIORA

Opiekun osób starszych w Niemczech może wykonywać swoją pracę w ramach własnej firmy,  zarejestrowanej w Niemczech, np. gewerbe.           

Polega to na zgłoszeniu działalności gospodarczej w niemieckim urzędzie - poprzez wypełnienie formularza Gewerbeanmeldung.  Po rejestracji firmy należy wystąpić o wydanie numeru podatkowego (Steuernummer).

Warto zwrócić uwagę na to, aby w formularzach nie wpisywać wykonywanego zawodu. Altenpflegerin to pojęcie w Niemczech określa wolny zawód pielęgnacyjny, który nie wymaga od opiekunki pracującej w Niemczech zgłoszenia działalności gospodarczej, a tylko wystąpienie o nadanie numeru podatkowego. Dla uniknięcia nieporozumień opiekunki osób starszych z Polski powinny opisać pracę w ramach własnej firmy jako pomoc domowa dla osób starszych.

Wybierając właśnie taką formę podjęcia legalnej pracy w opiece w Niemczech, opiekunka osób starszych powinna być zadowolona z informacje, że jej wypłata będzie na pewno wyższa, niż opiekunki zatrudnionej na podstawie umowy o pracę. Musi natomiast pamiętać o obowiązku samodzielnego wykupienia ubezpieczenia zdrowotnego, oraz pomyśleć o opłaceniu ubezpieczenia emerytalnego (co jest w Niemczech dobrowolne), oraz rozliczeniu na koniec każdego roku podatków z niemieckim urzędem finansowym.

UMOWA O PRACĘ

Innym sposobem zatrudnienia jest bezpośrednia umowa pomiędzy pracownikiem i rodziną. Model ten jest najbardziej przejrzysty, jednak wiąże się z dużą biurokracją dla rodziny. Wymaga od rodziny przede wszystkim zalogowania się w Federalnym Urzędzie Pracy i Zdrowia i Opieki Społecznej, oraz dbałości o terminowość rachunków i przestrzeganie prawa pracy. Taka forma umowy wiążę się również z wynajęciem księgowego, który będzie prowadzić prawidłowo rozliczenia. Problem z umową o pracę bezpośrednio z rodziną pojawia się w momencie przyjazdu opiekuna na trzy miesiące, a później decyzji o powrocie, gdzie cały proces logowania i wylogowania pracownika jest czasochłonny i dość problematyczny. Zaleca się wprowadzanie tej formy zatrudnienia dla osób chcących podjąć zatrudnienie jako opiekunka na stałe lub na dłuższy okres.

CareSenior24 to Agencja Pracy, której szukasz. Przejrzyste zasady zatrudnienia i fachowa pomoc na każdym etapie rekrutacji. Na terenie Niemiec jesteśmy specjalistami w dziedzinie zatrudniania opiekunek dla osób starszych i w pośredniczeniu zawierania umów trójstronnych. Najchętniej zatrudniamy opiekunki na podstawie własnej działalności gospodarczej, ponieważ nabywają prawo do wielu niemieckich świadczeń np. na dzieci, uzyskanie zasiłków, prawo do niemieckiej renty. Wiąże się to z obustronnymi korzyściami, a przede wszystkim z większymi zarobkami dla samej opiekunki.

Co zrobić przed podpisaniem umowy?

      ► sprawdź umowę

      ► sprawdź gdzie zaszeregowane są koszty, które powinna ponieść rodzina

      ► sprawdź ile wynosi prowizja

      ► sprawdź jakie kwoty są dla opiekuna i polskiej firmy

      ► sprawdź, która polska firma współpracuje z niemiecką agencją pracy

      ► zweryfikuj czy firma, która jest w Internecie fizycznie jest na miejscu w Niemczech

      ► sprawdź, czy są wszystkie potrzebne dokumenty (zaświadczenie A1)

      ► sprawdź zawiadomienia, czy powinny być odnotowane

Kolejne kroki w momencie podejmowania pracy w charakterze opiekunki osoby starszej w Niemczech

      ► osobisty kontakt w agencji pracy w godzinach pracy biura - zrobienie wstępnego rozeznania, czy biuro działa aktywnie 

      ► czy jest możliwy kontakt telefoniczny, czy ktoś fizycznie jest obecny w biurze - to świadczy o profesjonalizmie agencji 

Uważaj na internetowe reklamy, opinie, wypowiedzi na forach !

Opinie w Internecie mogą być nieprawdziwe. Nie ufaj w stu procentach wpisom osób, których nie widziałeś na oczy. Bądź ostrożny i czujmy w szukaniu uczciwej Agencji, albo po prostu przyjdź do nas i sprawdź nasze biuro. Zweryfikuj nasze solidne usługi. Działamy na rynku wiele lat, a o naszym profesjonalizmie niech świadczą setki opiekunek i opiekunów seniora, którzy nawiązali z nami współpracę i cieszą się trafnie dobranymi zleceniami na terenie Niemiec.

Gewerbe w niemczech bez meldunku- http://carebiuro.de from m3shopping on Vimeo.Oferty opiekunów

Walburga Opiekunka osób starszych

Walburga Galikowska Szukam pracy

Kobieta, 67 lat
Doświadczenie: Więcej niż 5 lat
de Niemiecki: średnio
Zobacz profil
Jolanta Opiekunka osób starszych

Jolanta Krol Szukam pracy

Kobieta, -46 lat
Doświadczenie: 2 lata
de Niemiecki: dobrze
Zobacz profil
Amelia Opiekunka osób starszych

Amelia Krol Szukam pracy

Kobieta, 47 lat
Doświadczenie: 3 lata
de Niemiecki: średnio
Zobacz profil
Anetta Opiekunka osób starszych

Anetta Krol Szukam pracy

Kobieta, 45 lat
Doświadczenie: 2 lata
de Niemiecki: dobrze
Zobacz profil


Menu: STRONA GŁÓWNA Osoby potrzebujące opieki Opiekunki O firmie Kontakt
Dokumenty: Cookies Polityka prywatności
Copyright © caresenior24.de 2015. All rights reserved.