Język: Polski | Deutch
caresenior24.pl

Precedens! w pracy opiekunek za granicą!!

Precedens! w pracy opiekunek za granicą!!

 Świat obiegł niesamowity NEWS, że polska opiekunka zatrudniona w Szwajcarii wygrała ciężki proces przeciwko pracodawcom, którzy nie płacili jej za nadgodziny oraz 24 godzinne dopasowanie swojego czasu do pełnienia pomocy dla osoby starszej, którą się zajmowała. Wysokość zadośćuczynienia nie była wcale taka mała, gdyż wyniosła niebagatelną sumę 14 tysięcy franków szwajcarskich co daje w przeliczeniu kwotę niecałych 60 tysięcy złotych!

Choć jest to precedens, gdyż prawdopodobnie jest to jeden z pierwszych tak głośno rozpowszechnionych procesów, to daje do myślenia tysiącom opiekunek z wielu krajów europy.

Od tego momentu pracodawcy z Europy Zachodniej powinni się dwa razy zastanowić zanim postarają się na różne sposoby uchylać od płacenia tych czy innych należności dodatkowych dla opiekunek czy to z Polski, Rumuni, Słowacji czy Ukrainy i Węgier.

                                   >> WIECEJ TU <<

http://www.dw.com/pl/polska-opiekunka-wygrywa-proces-w-szwajcarii-może-być-precedens/a-18335122

Zadziwiający jest fakt, że na pierwszy tego typu proces trzeba było aż tak długo czekać. Jak mówi Bożena Domańska z organizacji "Netzwerk Respekt” sąd dzięki swojej mocy sprawczej dał bardzo silne narzędzie, którym można będzie walczyć z różnego rodzaju firmami w ekstremalnych przypadkach, które będą miały negatywny wpływ na prace i zarobki opiekunek.

Warto przybliżyć historię kobiety, która wygrała proces, gdyż może to być wielka pomoc dla potencjalnych opiekunek, które borykają się z problemami w swojej pracy, czy to na płaszczyźnie zarobków, czy jakości i warunków pracy oraz mobingu w pracy.

 

A więc na początku 2014 roku Sąd Cywilny w Bazylei uznał, że firma Runkel GmbH, która była głównym pośrednikiem w zatrudnieniu pani Agaty, musi jej nadpłacić ok. 14 tys. franków plus odsetki. Według orzeczenia sądu, kobieta pracowała nieprzerwanie przez siedem dni w tygodniu, 9 godzin dziennie nie pomijając nocnych godzin pracy.

Pomimo, że w jej umowie o prace jako opiekunka osoby starszej była wzmianka o 42 godzinach pracy tygodniowo to jednak prawda wyglądała inaczej. Łącznie wyliczono, że kobieta powinna otrzymać wynagrodzenie za 140 godzin pracy tygodniowo, co jest ogromną rozbieżnością w zakładanych warunkach, bo aż ponad 3 krotnością godzin pracy tygodniowo. Za każdą godzinę gotowości do pracy kobieta otrzymała połowę normalnego wynagrodzenia, a to jest ogromny spadek pensji dla opiekunki, przy tak ogromnym obciążeniu zarówno psychicznym jak i fizycznym. Sąd zabronił też zatrudniania do tak intensywnej opieki tylko jednej opiekunki. Zwrócono uwagę na prawo opiekunek do prywatności poza miejscem pracy, co nie było praktycznie w ogóle praktykowane w pracy pani Agaty. W międzyczasie Pani Agata znalazła nową pracę na lepszych warunkach, ale tym razem nie przez agencję, lecz bezpośrednio u rodziny. W chwili obecnej ma dużo wyższe wynagrodzenie i własne mieszkanie. Na wygranym procesie korzystają także inne Polki, bo po ogłoszeniu wyroku coraz więcej agencji podwyższyło wynagrodzenie i zwraca większą uwagę na warunki pracy kobiet, które pracują w wymagającym zawodzie jakim jest opieka nad osobami starszymi.

Istnieje również BARDZO WAŻNA informacja dla potencjalnych opiekunek, ale również istotna od strony pracodawców czy pośredników pracy, która mówi, że pracownik, który jest delegowany pozostaje w zakresie prawa pracy dalej zatrudniany w kraju delegowania u swojego pracodawcy.

W tym samym czasie pracownika pochodzącego z Polski obowiązuje polskie prawo pracy z wyjątkiem kilku standardów prawa niemieckiego, które muszą być zachowane. W przypadku gdy pracodawca wysyła osobę, którą zatrudniła jako pracownika do pracy do Niemiec, musi on mu zapłacić stawkę minimalną obowiązującą w Niemczech. Jest to bardzo ważna informacja, o której nie wszyscy wiedzą, lub czasem nie chcą wiedzieć.

Bezpłatne punkty informacji, dla osób zatrudnionych w Niemczech mają do czynienia najczęściej z nieprawidłowościami płacowymi w branży opiekuńczej (8,75 euro brutto, od lipca 9 euro za godzinę). Dochodzi do tego, że coraz częściej zdarza się, że pracownicy, którzy są delegowani do konkretnej pracy, w tym przypadku jako opiekunki osób starszych w Niemczech czy Szwajcarii nie zabierają ze sobą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) zaświadczenia „A1”. Posiadanie tego dokumentu jest w Niemczech bardzo przestrzeganym warunkiem prawomocnego oddelegowania pracownika. Zaświadczenie „A1” potwierdza, że dana osoba może być na czas oddelegowania ubezpieczona społecznie w Polsce, co jest kolejnym bardzo ważnym faktem, który powinny zapamiętać wszystkie osoby, które chcą w przyszłości pracować jako opiekunowie osób starszych na przykład w Niemczech. Bez zaświadczenia „A1” nie można korzystać w razie potrzeby z bezpłatnej pomocy lekarskiej.

 

Ponadto jeśli pracownik oddelegowany nie posiada zaświadczenia „A1”, a w Niemczech nie są za niego odprowadzane składki, to faktycznie pracuje on na czarno. Proceder ten spotykany jest często w branży opiekuńczej i właśnie dlatego nasz portal pragnie państwa zawczasu poinformować o wszystkich aspektach prawnych, aby nie zaistniały w przyszłości niezbyt przyjemne problemy zarówno dla opiekunek jak i pracodawcy czy pośrednika.

Jest to bardzo poważna sytuacja, i rodziny, które zamierzają zatrudnić opiekunki z różnych krajów, aby taniej móc opłacić opiekę nad swoją rodziną, powinny mieć na uwadze, że za złe traktowanie pracownika, istnieje możliwość pozwu, który może sprawić, że rodziny próbujące oszukać lub nadmiernie wykorzystywać swoje prawo jako pracodawca, mogą zapłacić ogromne sumy pieniędzy związane z pozwem wobec nich.

Według specjalisty zajmującego się tematem opieki nad osobami starszymi wynika jednoznacznie, że wiele z opiekunek już po krótkim czasie pracy u zbyt wymagających pracodawców, odznacza się złą kondycja nie tylko fizyczną, ale przede wszystkim psychiczną. Dochodzi do sytuacji, że już młode kobiety, które odznaczają się dużym zaangażowaniem, szybko tracą chęci i wypalają się psychicznie. Według informatora, już dwie koleżanki pracujące w tej branży popełniły samobójstwo. Powinna to być przestroga dla rodzin zatrudniających opiekunki z innych krajów, że te osoby to normalni ludzie i powinno się je traktować tak samo jak zwykłego pracownika czy znajomego. Zalecane jest, aby osoby, które pracują za granicą jako opiekunki dla osób starszych, posiadały równocześnie jakieś dodatkowe zajęcia, swoje normalne życie prywatne, gdyż to pozwoli oczyścić umysł oraz rozluźnić się po pracy. Organizacja "Netzwerk Respekt" zwraca uwagę, że wiele firm pośredniczących w zatrudnianiu Polek nie posiada wystarczającej wiedzy na temat świadczeń i warunków pracy za granicą.Oferty opiekunów

Walburga Opiekunka osób starszych

Walburga Galikowska Szukam pracy

Kobieta, 64 lat
Doświadczenie: Więcej niż 5 lat
de Niemiecki: średnio
Zobacz profil
Jolanta Opiekunka osób starszych

Jolanta Krol Szukam pracy

Kobieta, -49 lat
Doświadczenie: 2 lata
de Niemiecki: dobrze
Zobacz profil
Amelia Opiekunka osób starszych

Amelia Krol Szukam pracy

Kobieta, 45 lat
Doświadczenie: 3 lata
de Niemiecki: średnio
Zobacz profil
Anetta Opiekunka osób starszych

Anetta Krol Szukam pracy

Kobieta, 42 lat
Doświadczenie: 2 lata
de Niemiecki: dobrze
Zobacz profil


Menu: STRONA GŁÓWNA Osoby potrzebujące opieki Opiekunki O firmie Kontakt
Dokumenty: Cookies Polityka prywatności
Copyright © caresenior24.de 2015. All rights reserved.