Język: Polski | Deutch
caresenior24.pl

Czy chcesz zostać opiekunką?? Jeżeli tak to dobrze trafiłaś!

Jeżeli jesteś osobą zainteresowaną pracą jako opiekunka osób starszych w Niemczech, to bardzo dobrze trafiłaś. Ale czy na pewno wiesz z czym się to wiąże i jakie cechy charakteryzują opiekunkę „doskonałą” ?? W tym tekście dowiesz się czy należysz do osób idealnie nadających się na to stanowisko. Jeżeli dostaniesz tą pracę to na pewno nie pożałujesz. Dowiedz się czy wymagania zarówno fizyczne, ale również bardzo ważne psychiczne, będą pokrywać się z Tobą!

Kim jest idealna opiekunka dla osoby starszej w Niemczech??

Jak nie trudno się domyślić, rola opiekunki nad osobami starszymi nie należy do najłatwiejszych z prac, jednak daje dużo pozytywnych emocji zarówno pracownikowi jak i pracodawcy. Praca jako opiekunka to duży wysiłek na polu zarówno fizycznym jak i psychicznym. W wyniku takiej sytuacji, na początku można stwierdzić, że idealnym kandydatem na stanowisko opiekunki osób starszych, tym bardziej w Niemczech, będzie osoba w pełni sprawna fizycznie oraz odporna psychicznie. Możemy wymienić kilka kluczowych czynników, które sprawią, że będziesz nadawać się idealnie na to stanowisko. A więc osoba idealna powinna:

-    być komunikatywna
-    potrafić sobie radzić w sytuacjach stresowych
-    posiadać zdolność zachowywania stabilizacji emocjonalnej
-    odznaczać się niemałą zaradnością
-    mieć zmysł organizacyjny
-    potrafić wszystko ułożyć według konkretnego planu
-    mieć dar przekonywania
-    posiadać dobrą spostrzegawczość
-    posiadać wysoką zdolność empatii
-    być wrażliwa, ale nie nazbyt ekspresyjna

Lista powyższych cech wydaje się być dość złożona, ale warto pamiętać, że praca opiekunki nad osobami starszymi, tym bardziej w miejscu odległym od naszego domu jak Niemcy, jest nie łatwa. Agencja CARESENIOR24 poleca wszystkim z Was, które mierzycie się z tym małym testem i staracie się odpowiedzieć na powyższe założenia doskonałej opiekunki, starać się być szczerym sama ze sobą. Pomoże to zarówno nam, ale również Wam w przyszłej pracy. W przypadku jak odpowiecie pozytywnie na większość zagadnień jakie stawia się przed idealną opiekunką, przygotujcie się na możliwość ponownego pytania o cechy podczas głównej rozmowy rekrutacyjnej. Możemy Wam również polecić kontakt z doradcą zawodowym, który pomoże Wam w sprawdzeniu czy jesteście odpowiednim kandydatem na nie łatwe stanowisko jakim jest opieka nad osobami starszymi i często schorowanymi w Niemczech.

Czy wiesz jakie masz predyspozycje psychiczne do tej pracy?? Sprawdź to!!

1. Komunikatywność -  Postaraj się przeanalizować swoje zalety oraz wady w tej kwestii. Odpowiedz sobie na pytania jak wygląda twój poziom otwartości na drugą osobę. Czy szybko potrafisz się z kimś zaprzyjaźnić? A może problemem jest dla Ciebie komuś zaufać. Te i kilka innych pytań między innymi o towarzyskość czy życzliwość w stosunku do drugiej osoby warto sobie przeanalizować i zadać samemu sobie owe pytania. Wiąże się to z faktem, że praca jako opiekunka osoby starszej w Niemczech będzie wiązać się z częstymi rozmowami z rodziną znajomymi czy samym podopiecznym. Osoby, które posiadają łatwość zjednywania sobie ludzi będą miały duże ułatwienie od samego początku pracy. Warto pamiętać, że pozytywne relacje z pracodawcami to połowa sukcesu w dobrej pracy.

 

2. Adaptacja -  A co ważniejsze jak wygląda u ciebie reakcja na sytuacje, które niejednokrotnie można nazwać kryzysowymi? Warto przeprowadzić ze sobą samą mały test. Usiądź i przypomnij sobie kilka z sytuacji ze swojej przeszłości, które wymagały od ciebie natychmiastowej reakcji lub wiązały się z ogromnym stresem. Jak juz to zrobisz postaraj się sobie przypomnieć jak reagowałaś na nie i jak poradziłaś sobie z trudnym czasem. Jeżeli dobrze Ci z tym poszło to już jest zaleta. Bardzo dobra opiekunka jest spokojna i potrafi sobie poradzić w każdej sytuacji. Dopasuje się do odpowiedniego momentu i nie zacznie panikować w sytuacji zagrożenia zdrowia czy życia podopiecznego, czyli starszej osoby. Cechy, które sprzyjają takiej adaptacji opiekunki to między innymi spostrzegawczość, równowaga emocjonalna, opanowanie, racjonalne myślenie, odporność na stres i zaangażowanie. Warto zapamiętać, że pracodawcy często pytają na początku jak dana opiekunka by postąpiła w konkretnych sytuacja. Więc polecamy sobie wyobrazić kilka możliwych sytuacji i opracować do nich plan działania. Na pewno pomoże to w zdobyciu posady.

3. Stabilność emocjonalna -  Można tylko się domyślać, jak duże obciążenie psychiczne niesie ze sobą opieka nad osobą starszą, a często również z drobnymi problemami psychicznymi. Opiekunki z najwyższej ligi odznaczają się stabilnością emocjonalną w każdej sytuacji oraz dużą wyrozumiałością i dojrzałością. Wynika to z faktu, że opiekunki, które są emocjonalne zrównoważone sprawią, że osoba starsza poczuje się bezpiecznie i dobrze w obecności opiekunki. Opiekunka idealna to pewna siebie, odporna na stres, panująca nad emocjami realistka. Brzmi groźnie? A niepotrzebnie gdyż prawie każda z Was może przypisać sobie wiele z tych atrybutów. Należy pamiętać, że osoba opiekująca się podopiecznym nie może obarczać go własnymi problemami zawodowymi ani osobistymi. Można wyróżnić również kilka negatywnych cech osób, które nigdy nie są porządane przez pracodawców. Są nimi między innymi:
-    impulsywność
-    nadmierny lęk przed nieznanym
-    nadmierna apatia
-    niezdecydowanie
-    swoiste wycofane
-    szybkie wpadanie w gniew
-    problemy z okazywaniem emocji
-    oczywiste problemy psychiczne

4. Asertywność - Czy wiecie co wyróżnia osobę asertywną? Dobra opiekunka, która wyróżnia się asertywnością to taka osoba, która potrafi wyrazić swoje zdanie oraz pokazać swoje emocje w danej chwili, ale w taki sposób, żeby nie urazić osoby starszej, którą się opiekuje. Asertywność w pracy opiekunki jest bardzo przydatną cechą, gdyż pozwala w szybki sposób zażegnać wszystkie konflikty oraz je rozwiązać.

5. Wrażliwość - Praca opiekunki chyba najbardziej kojarzy się z wrażliwością na drugą osobę. Dobra opiekunka powinna potrafić być bardzo empatyczna oraz potrafić rozpoznawać różne emocje jakie towarzyszą osobie starszej, którą się zajmuje. Nie powinna ona starać się zmieniać za wszelką cenę wartości jakie wyznaje osoba starsza. Opiekunka powinna wspierać osobę oraz co ważne otaczać podopiecznego troską i opieką.

6. Praca zespołowa - Praca opiekunki niejednokrotnie łączy się ze współpracą z innymi osobami w otoczeniu osoby starszej. Dobra opiekunka potrafi odnaleźć się w sytuacji, w której musi współpracować między innymi z lekarzem, rehabilitantem a nawet dietetykiem. Opiekunka, która ma zdolność do pracy zespołowej, nie jest tylko osobą podległą innym osobom, ale taką która potrafi zjednać sobie współpracowników, potrafi również wyrazić swoje zdanie w sposób przekonujący, ale nie natarczywy. Jeżeli należysz do grona osób, które są  komunikatywne, aktywne, zmotywowane do działania i motywujesz innych swoim podejściem, a także umiejętnie przyjmujesz krytykę i udzielasz informacji zwrotnych, to świetnie o tobie świadczy i sprawia, że masz możliwość znalezienia dobrej pracy w zawodzie.

 

 


Jak określasz swój stan zdrowia??

Opiekunka osób starszych w Niemczech będzie musiała codziennie stawiać czoła wielu wyzwaniom oraz wymaganiom. Dlatego warto zadać sobie pytanie czy aby na pewno jestem odpowiednio przygotowana pod względem zdrowotnym do takiej pracy? Dobra opiekunka nigdy nie zapomina o podopiecznym, dobra opiekunka potrafi również zadbać o dobry stan zdrowia u siebie. CARESENIOR24 stworzył listę pytań, które mogą okazać się przydatne w określeniu twojego stanu zdrowia, oraz zauważeniu u siebie samej, czy masz jakieś problemy, które mogą być niekorzystne podczas pracy jako opiekunka osób starszych. Dodatkowo dla własnej wiedzy, warto odwiedzić lekarza i zbadać się pod względem zdolności do wykonywania takiej pracy. Poniżej znajdziecie kilka pytań, na które polecamy odpowiedzieć sobie samemu:

1.    Czy masz dobry słuch?
2.    Czy jesteś sprawna fizycznie?
3.    Jakie posiadasz nałogi?
4.    Czy posiadasz jakieś wady postawy?
5.    Czy towarzyszą Ci zaburzenia psychiczne?
6.    Czy masz dobry wzrok?
7.    Czy jesteś nosicielem jakiejkolwiek choroby zakaźnej?
8.    Czy posiadasz wadę wymowy?
9.    Czy posiadasz zdrowy kręgosłup?
10.  Czy można stwierdzić iż posiadasz problemy neurologiczne?
11.  Czy masz problemy z chorobami narządów ruchu?

Po odpowiedzi na te pytania, warto również skonsultować wszystko z lekarzem, aby uzyskać pełną i fachową odpowiedź na dany temat,w celu uniknięcia pomyłki ze stanem swojego zdrowia. Powodem tego mogą być schorzenia, które wymagają specjalistycznych badań, a samemu nie dowiemy się co to może być.

 Oferty opiekunów

Walburga Opiekunka osób starszych

Walburga Galikowska Szukam pracy

Kobieta, 64 lat
Doświadczenie: Więcej niż 5 lat
de Niemiecki: średnio
Zobacz profil
Jolanta Opiekunka osób starszych

Jolanta Krol Szukam pracy

Kobieta, -49 lat
Doświadczenie: 2 lata
de Niemiecki: dobrze
Zobacz profil
Amelia Opiekunka osób starszych

Amelia Krol Szukam pracy

Kobieta, 44 lat
Doświadczenie: 3 lata
de Niemiecki: średnio
Zobacz profil
Anetta Opiekunka osób starszych

Anetta Krol Szukam pracy

Kobieta, 42 lat
Doświadczenie: 2 lata
de Niemiecki: dobrze
Zobacz profil


Menu: STRONA GŁÓWNA Osoby potrzebujące opieki Opiekunki O firmie Kontakt
Dokumenty: Cookies Polityka prywatności
Copyright © caresenior24.de 2015. All rights reserved.