Język: Polski | Deutch
caresenior24.pl

CHCESZ ZOSTAĆ OPIEKUNKĄ? DOBRZE TRAFIŁAŚ !

Chcesz zostać opiekunką seniora w Niemczech? 

Jeżeli jesteś osobą zainteresowaną pracą jako opiekunka osób starszych w Niemczech, to bardzo dobrze trafiłaś. Czy na pewno jednak wiesz, z czym wiąże się praca opiekunki seniora i  jakie cechy charakteryzują opiekunkę „doskonałą” ? 

Z poniższego tekstu dowiesz się, czy należysz do osób idealnie nadających się na to stanowisko. Jeżeli dostaniesz tę pracę, to na pewno nie pożałujesz. Sprawdź, czy wymagania zarówno fizyczne, ale również bardzo ważne psychiczne, pokrywają się z tymi, które prezentujesz.

Kim jest idealna opiekunka dla osoby starszej w Niemczech??

Jak nie trudno się domyślić, rola opiekunki nad osobami starszymi nie należy do najłatwiejszych z prac, jednak daje dużo pozytywnych emocji, zarówno pracownikowi jak i podopiecznemu. Praca jako opiekunka to duży wysiłek na polu zarówno fizycznym jak i psychicznym. Mając to na uwadze, należy stwierdzić, że idealnym kandydatką do pracy w charakterze opiekunki osób starszych, szczególnie w Niemczech, będzie osoba w pełni sprawa fizycznie, jak również odporna psychicznie.

Należy tutaj wymienić kilka kluczowych cech, których posiadanie decyduje o byciu idealną kandydatką na to stanowisko. Te cechy to:

komunikatywność

► umiejętność radzenia sobie w sytuacjach stresowych

► stabilność emocjonalna

► zaradność

► zmysł organizacyjny

► zdolność planowania

► dar przekonywania

► dobra spostrzegawczość

► zdolność empatii

► bycie wrażliwą, ale nie nazbyt ekspresyjną

Lista powyższych cech wydaje się być dość złożona, ale warto pamiętać, że praca opiekunki nad osobami starszymi, tym bardziej za granicą, nie należy do najłatwiejszych.Caresenior24 zaleca wszystkim osobom, które mają zamiar przeprowadzić ten test, by podejść do niego w sposób solidny i szczery. W przypadku gdy odpowiecie twierdząco na większość cech, jakie winna mieć idealna opiekunka, należy przygotować się na ich ponowne zadanie w trakcie faktycznej rozmowy kwalifikacyjnej. Caresenior24 z przyjemnością poleci kontakt z doradcą zawodowym, który pomoże Wam w sprawdzeniu, czy jesteś odpowiednią kandydatką do pracy w charakterze opiekunki seniora w Niemczech.

Czy wiesz, jakie masz predyspozycje psychiczne do tej pracy? Sprawdź to!

  1. Komunikatywność -  Postaraj się przeanalizować swoje zalety oraz wady w tym zakresie. Odpowiedz sobie na pytania, jak wygląda Twój poziom otwartości na drugą osobę. Czy szybko potrafisz się z kimś zaprzyjaźnić? A może problemem jest dla Ciebie komuś zaufać? Te i kilka innych pytań, między innymi o umiejętność bycia towarzyską czy życzliwość w stosunku do drugiej osoby, warto sobie zadać i przeanalizować zawczasu. Jest to o tyle istotne, że praca jako opiekunka osoby starszej w Niemczech będzie wiązać się z częstymi rozmowami z rodziną, znajomymi czy samym podopiecznym. Osoby, które posiadają łatwość zjednywania sobie ludzi będą miały duże ułatwienie od samego początku pracy. Warto pamiętać, że pozytywne relacje z pracodawcami to połowa sukcesu w dobrej pracy.
  2. Umiejętność adaptacji i reakcji na trudne sytuacje -  Jak wygląda u Ciebie reakcja na sytuacje kryzysowe? Warto w tym zakresie przeprowadzić test. Usiądź i przypomnij sobie kilka sytuacji, które wymagały natychmiastowej reakcji lub wiązały się z dużym stresem. Postaraj się przypomnieć jak zareagowałaś na taką sytuację i jak sobie poradziłaś z rozwiązaniem trudnego problemu. Jeżeli wynik był pozytywny, to duży plus. Bardzo dobra, wykwalifikowana opiekunka jest spokojna z natury i potrafi sobie poradzić w każdej, nawet najbardziej stresującej sytuacji. Dostosuje emocje do danej sytuacji i nie zacznie panikować w momencie zagrożenia zdrowia czy życia podopiecznego. Cechy, które sprzyjają takiej adaptacji opiekunki to między innymi spostrzegawczość, równowaga emocjonalna, opanowanie, racjonalne myślenie, odporność na stres i zaangażowanie. Warto zapamiętać, że pracodawcy często pytają na początku, jak dana opiekunka by postąpiła w konkretnych sytuacja. Warto wyobrazić sobie możliwe sytuacje i sposoby reagowania.
  3. Stabilność emocjonalna -  Można się tylko domyślać, jak dużym obciążeniem psychicznym jest opieka nad osobami starszymi, nierzadko także z problemami psychicznymi. Opiekunki o najwyższych kwalifikacjach charakteryzują się stabilnością emocjonalną w każdej sytuacji, jak również wysoką wyrozumiałość i dojrzałością emocjonalną. Dzięki temu osoby starsze czują się bezpiecznie przy takiej opiekunce. Wynika to z faktu, że opiekunki, które są emocjonalne zrównoważone sprawią, że osoba starsza będzie się czuć bezpiecznie w obecności opiekunki. Opiekunka idealna to pewna siebie, odporna na stres, panująca nad emocjami realistka. Brzmi stanowczo? A niepotrzebnie, gdyż prawie każda z Was może przypisać sobie wiele z tych atrybutów. Należy pamiętać, że osoba opiekująca się podopiecznym nie może obarczać go własnymi problemami zawodowymi ani osobistymi. Można wyróżnić również kilka negatywnych cech osób, które nigdy nie są pożądane przez pracodawców. Są nimi między innymi:

           ► impulsywność

           ► nadmierny lęk przed nieznanym

           ► apatia

           ► brak zdecydowania  

           ► swoiste wycofanie

           ► szybkie wpadanie w gniew

           ► problemy z okazywaniem emocji

           ► oczywiste problemy psychiczne

  1. Asertywność - Czy wiecie co wyróżnia osobę asertywną? Dobra opiekunka, która wyróżnia się asertywnością to taka osoba, która potrafi wyrazić swoje zdanie oraz pokazać swoje emocje w danej chwili, ale w taki sposób, żeby nie urazić osoby starszej, którą się opiekuje. Asertywność w pracy opiekunki jest bardzo przydatną cechą, gdyż pozwala w szybki sposób zażegnać wszystkie konflikty oraz je rozwiązać.
  2. Wrażliwość - Praca opiekunki chyba najbardziej kojarzy się z wrażliwością na drugą osobę. Dobra opiekunka powinna być bardzo empatyczna oraz umieć rozpoznawać różne emocje, jakie towarzyszą osobie starszej, którą się zajmuje. Nie powinna się starać zmieniać za wszelką cenę wartości, jakie wyznaje osoba starsza. Opiekunka powinna wspierać osobę oraz, co ważne, otaczać podopiecznego troską i opieką.  
  3. Praca zespołowa - Praca opiekunki niejednokrotnie łączy się ze współpracą z innymi osobami w otoczeniu osoby starszej. Dobra opiekunka potrafi odnaleźć się w sytuacji, w której musi współpracować m.in. z lekarzem, rehabilitantem czy dietetykiem. Opiekunka, która ma zdolność do pracy zespołowej, nie jest tylko osobą podległą innym osobom, ale taką, która potrafi zjednać sobie współpracowników, jak również wyrazić swoje zdanie w sposób przekonujący, ale nie natarczywy. Jeżeli należysz do grona osób, które są  komunikatywne, aktywne, zmotywowane do działania, a także umiejętnie przyjmujesz krytykę i udzielasz informacji zwrotnych, to świetnie o tobie świadczy i sprawia, że masz możliwość znalezienia dobrej pracy w zawodzie.
  4. Jak oceniasz swój stan zdrowia?                                                                                                                                                                           Opiekunka osób starszych w Niemczech będzie musiała codziennie stawiać czoła wielu wyzwaniom oraz wymaganiom. Dlatego warto zadać sobie pytanie, czy aby na pewno jestem odpowiednio przygotowana pod względem zdrowotnym do takiej pracy?  Dobra opiekunka nigdy nie zapomina o podopiecznym, dobra opiekunka potrafi również zadbać o dobry stan zdrowia u siebie. CARESENIOR24 stworzył listę pytań, które mogą okazać się przydatne w określeniu twojego stanu zdrowia, oraz zauważeniu u siebie samej, czy masz jakieś problemy, które mogą być niekorzystne podczas pracy jako opiekunka osób starszych. Dodatkowo, dla upewnienia się, warto jest odwiedzić lekarza i wykonać badania pod kątem wydolności organizmu do wykonywania tego typu pracy. Poniżej znajdziecie kilka pytań, na które polecamy odpowiedzieć sobie samemu:czy masz dobry słuch?

          ► czy jesteś sprawna fizycznie?

          ► czy i jakie posiadasz nałogi?

          ► czy posiadasz jakieś wady postawy?

          ► czy towarzyszą Ci zaburzenia psychiczne?

          ► czy masz dobry wzrok?

          ► czy jesteś nosicielem jakiejkolwiek choroby zakaźnej?

          ► czy posiadasz wadę wymowy?

          ► czy posiadasz zdrowy kręgosłup?

          ► czy można stwierdzić, iż posiadasz problemy neurologiczne?

          ► czy masz problemy z chorobami narządów ruchu?

Po udzieleniu odpowiedzi na te pytania warto również skonsultować wszystko z lekarzem, aby uzyskać pełną i fachową informację w zakresie stanu naszego zdrowia oraz wykluczyć lub potwierdzić ewentualne schorzenia, których świadomości nie mamy.

 Oferty opiekunów

Walburga Opiekunka osób starszych

Walburga Galikowska Szukam pracy

Kobieta, 67 lat
Doświadczenie: Więcej niż 5 lat
de Niemiecki: średnio
Zobacz profil
Jolanta Opiekunka osób starszych

Jolanta Krol Szukam pracy

Kobieta, -46 lat
Doświadczenie: 2 lata
de Niemiecki: dobrze
Zobacz profil
Amelia Opiekunka osób starszych

Amelia Krol Szukam pracy

Kobieta, 47 lat
Doświadczenie: 3 lata
de Niemiecki: średnio
Zobacz profil
Anetta Opiekunka osób starszych

Anetta Krol Szukam pracy

Kobieta, 45 lat
Doświadczenie: 2 lata
de Niemiecki: dobrze
Zobacz profil


Menu: STRONA GŁÓWNA Osoby potrzebujące opieki Opiekunki O firmie Kontakt
Dokumenty: Cookies Polityka prywatności
Copyright © caresenior24.de 2015. All rights reserved.