Język: Polski | Deutch
caresenior24.pl

PIERWSZY WYJAZD W CHARAKTERZE OPIEKUNKI SENIORA DO NIEMIEC

Wyjazd po raz pierwszy do pracy w charakterze opiekunki seniora do Niemiec 

Pierwszy wyjazd jako opiekun/ka osób starszych

Jak każdy opiekun tak i Ty będziesz musiała stawić czoła strachowi przed pierwszym wyjazdem w nieznane do opieki nad osobą starszą. Warto przed wyjazdem zapoznać się z poniższymi informacjami, które pomogą Wam przebrnąć start w Niemczech bez problemu. Należy przede wszystkim pamiętać, że osoby do których jedziecie również muszą czuć, że mogą Wam zaufać oraz być pewne, że im pomożecie kiedy przyjdzie na to pora. Zaufanie w przypadku takiej pracy winno być obustronne.

Pierwsze przygotowania

Nie trudno się domyślić, że chyba najistotniejsza w pracy opiekuna za granicą, jest przynajmniej dobra znajomość języka, który obowiązuje w danym kraju. Najlepsi opiekunowie powinni znać komunikatywnie dany język. Kluczową rolą, o której wiele osób nie myśli, a wiele firm nie wspomina, jest nastawienie do pracy. Praca jako opiekun osób starszych wiąże się często nie tylko z ogromnym wysiłkiem fizycznym, ale również co bardziej istotne z obciążeniem psychicznym. Nastawienie pracownika jest bardzo istotne gdyż czasem praca wiąże się z opieką nad osobami nie tylko starszymi, ale i z pewnymi zaburzeniami psychicznymi, co dla osób nieprzygotowanych mentalnie może być trudnym wyzwaniem.

Przed wyjazdem polecamy zrobienie listy najważniejszych rzeczy, które należy ze sobą zabrać na wyjazd. Lista taka pomoże nam wyeliminować zbędne rzeczy, a wziąć te najważniejsze. Pamiętajmy przed wyjazdem o zabraniu:

odpowiedniej ilości odzieży, która przyda nam się podczas pracy

telefonu komórkowego wraz z ładowarką

pewnej kwoty pieniędzy, którą będziemy mogli przeznaczyć na zakup niezbędnych rzeczy na starcie za granicą

dokumentów, takich jak dowód, paszport oraz ubezpieczenie

 książki czy odtwarzacza muzyki, które uprzyjemnią nam wolny od pracy czas

Porady dotyczące transportu w miejscu pracy

Już po przyjeździe na miejsce pracy ważnym jest zapoznanie się z lokalnym transportem oraz możliwościami dojazdu do miejsca pracy.

  1. W przypadku dojazdów komunikacją miejską, warto sprawdzić godziny przyjazdów i odjazdów autobusów/metra/tramwaju. Warto sprawdzić czy mają tendencję do spóźniania i ile trwa podróż od naszego miejsca zamieszkania do miejsca pracy
  2. W przypadku poruszania się samochodem warto zainwestować w mapę lub GPS w celu dobrego rozpoznania terenu w nieznanym mieście. Warto sprawdzić jak wygląda sytuacja z korkami oraz dojazdami do miejsca pracy
  3. W przypadku bliskiej odległości i chęci pokonywania odległości do pracy pieszo, warto wcześniej sprawdzić dokładnie trasę oraz obliczyć z zegarkiem w ręku długość spaceru od drzwi mieszkania do drzwi klienta, spokojnym krokiem.

Zapoznanie się z rodziną podopiecznego

W momencie gdy pierwszy raz docieramy do miejsca pracy, warto zadać od siebie kilka pytań w celu zarówno przełamania lodów z klientem, ale również dokładnego sprawdzenia sytuacji osoby, którą będziemy się opiekować. Oczywiście nasza firma wcześniej zapoznaje opiekuna z daną sytuacją i dokładnymi wytycznymi co do pracy, ale zawsze warto od siebie też dopytać o szczegóły warunków pracy.

Warto w pierwszej rozmowie poruszyć następujące tematy:

► jaki jest obecny stan zdrowia osoby starszej, którą będziemy się zajmować

► czy osoba ta wykonuje jakieś czynności samodzielnie, czy ma jakieś nawyki

► zwrot kosztów za zakupy, ale w sposób nie roszczeniowy tylko jako nawiązanie w trakcie rozmowy na inny temat

► czy i kiedy przysługuje Ci czas wolny

► preferencje żywieniowe i dieta osoby starszej

► w przypadku gdy uda nam się trafić na naszego poprzednika, warto zamienić z nim/nią kilka słów w celu zapoznania się z autentycznym stanem osoby starszej, nie tylko tym opisywanym przez rodzinę

Umiejętność zachowania się w nagłych, nieoczekiwanych sytuacjach z podopiecznymi

Oczywiście firma przed rozpoczęciem pracy opiekuna u osoby starszej, wcześniej robi szerokie rozeznanie oraz wywiad z rodziną. Niejednokrotnie zdarzają się niemożliwe do zaplanowania i zapobiegnięcia sytuacje takie jak zasłabnięcie osoby starszej, upadek, nagłe pogorszenie zdrowia, czy inne losowe wydarzenia.

Warto wiedzieć jak powinno się zachować w danej sytuacji. Na pewno:

► niezwłocznie poinformuj telefonicznie o zdarzeniu rodzinę

► skontaktuj się z osobą odpowiedzialną za Twoją pracę w danym miejscu, aby mieć pewność, że nie powstaną po zdarzeniu jakieś niepotrzebne komplikacje i zarzuty

► gdy nie jesteś pewny/-a czy senior doszedł do siebie i czuje się dobrze, szybko i bez zastanowienia wezwij pogotowie. Zawsze lepiej przesadzić z reakcją niż potem żałować opieszałości w działaniu

Czego nie wolno robić opiekunce seniora?

Nie ma co ukrywać, że często słyszymy o firmach, które naginają prawo i nie traktują tak jak powinny pracowników wyjeżdżających do pracy za granicę. Umowy często są źle skonstruowane, a rodziny u których się pracuje wymagają o wiele za dużo niż to co należy do naszych obowiązków. Nasz firma zapewnia 100% wiarygodności w ofertach, gdyż każda z rodzin poszukujących opiekuna czy opiekunki jest wcześniej odwiedzana, oraz zostaje przeprowadzony z nią szczegółowy wywiad. Dodatkowo umowy są tak konstruowane, że opiekun ma w nich szczegółowo opisane elementy pracy, który musi wykonywać, więc dodatkowe elementy nie wchodzą w grę, przynajmniej nieodpłatnie dodatkowo.

 

Należy pamiętać, że jest kilka rzeczy, których kategorycznie nie może wykonywać opiekun, ze względów na zdrowie swoje jak i osoby starszej. Należą do niej między innymi:

     ► podawanie zastrzyków osobie starszej

     ► opatrywanie ran

     ► podawanie leków 

     ► wstrzykiwanie insuliny

Wszelkie działania medyczne, do których potrzebne są odpowiednie uprawnienia lekarskie czy pielęgniarki nie mogą być wykonywane przez opiekuna. Pozwala to uchronić opiekuna zarówno od groźby zakażenia chorobą jak i od problemów prawnych.

Rozliczanie się

Jest to bardzo istotny fragment tekstu ze względu na częste problemy w tym temacie związane z problemami z dogadaniem lub brakiem pełnego zaufania. Jeżeli chodzi o rozliczanie się z pieniędzy jest to istotny aspekt pracy opiekuna. Zawód ten prawie zawsze połączony jest z częstym robienie zakupów dla osoby starszej zarówno produktów spożywczych jak i środków czystości i innych. Zwyczajowo na takie zakupy pieniądze są dawane przez rodzinę, a opiekun resztę systematycznie zwraca pracodawcy.

Poniżej znajduje się wypunktowane kilka zachowań, które uchronią Cię przed niepotrzebnym stresem związanym z nieporozumieniami z pracodawcą:

     ► warto założyć zeszyt

     ► zachowujemy wszystkie paragony, nawet te najdrobniejsze

     ► na bieżąco prowadzimy w zeszycie zapiski wydatków i wklejamy paragony

     ► systematycznie rozliczamy się z rodziną, aby nie wynikały z tego pewne nieporozumienia

     ► warto mieć oddzielny portfel/saszetkę na pieniądze, które nie należą do nas

 

Ten artykuł został specjalnie skonstruowany przez Nas, aby osoby, które pragną zająć się pracą jako opiekun osób starszych wiedziały z czym wiąże się dana praca oraz aby mogły przewidzieć i przygotować się na początkowe trudności związane z pracą. Liczymy, że udało się w tym artykule przekazać wszystkie najważniejsze informacje oraz uświadomić państwa z czym wiążę się praca opiekuna osób starszych.

Każda podjęta praca niesie ze sobą pewne ryzyko, w pracy na stanowisku opiekunki osób starszych należy zwrócić szczególną uwagę na stan zdrowotny i psychiczny osoby, którą mamy się zająć. Przed podjęciem pracy powinniśmy wiedzieć o wszystkich problemach zdrowotnych i dysfunkcyjnych człowieka wymagającego opieki. Praca ta wymaga dużej empatii i ciągłej obserwacji osoby starszej, tak aby nie przeoczyć negatywnych zmian w zachowaniu i szybko na nie zareagować. Najczęściej występującą chorobą, u osób starszych jest depresja.

Depresja to jedno z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych.

► depresja

► smutek

► przygnębienie

Tych stanów doświadczył każdy z nas wiele raz w swoim życiu. Czy są to objawy depresji? Smutek, przygnębienie są emocjami, których doświadczamy wielokrotnie w codziennym życiu. Ich pojawienie się nie zawsze jednak związane jest z depresją. Rozpoznanie depresji może wystąpić kiedy stanom obniżonego nastroju towarzyszą dodatkowo inne objawy:

► brak energii

► niska samoocena

► smutek

► brak koncentracji

► zmuszanie się do codziennych czynności

► poczucie bycia niepotrzebnym

► postrzega świat w “ciemnych barwach”

Zbyt długie utrzymywanie się tego stanu np. okres ponad 2 tygodni może świadczyć o problemach z tą trudną i skomplikowaną chorobą. Należy pamiętać, że depresja może pojawić się przejściowo w związku z jakimś negatywnym, smutnym zdarzeniem jakim jest:

► śmierć osoby bliskiej

► wiadomość o ciężkiej chorobie

► utracie/ zerwaniu kontaktu z osobą bliską

W tym przypadku może wystąpić “reakcja depresyjna”. Pojawienie się objawów i stanów depresyjnych również może wystąpić po zażywaniu leków stymulujących i działających na ośrodkowy układ nerwowy.  Występowanie depresji u osób starszych jest zdecydowanie wyższe niż w ogólnej populacji i wynosi nawet 15-20%. Informacje te jednak nie są dokładne ze względu na trudne rozgraniczenie między chorobą, a zwykłym obniżeniem nastroju. Depresja u osób w podeszłym wieku może przybierać różne postaci tzw. “maski” :

► postać somatyczna (wszelkie objawy cielesne, które przypominają inne choroby)

► otępienie (spowolnienie myślenia oraz aktywność działania mogą przypominać demencję)

► subdepresja - postać przewlekła (płytka, ale trwała forma obniżenia nastroju)

Istnieje ryzyko, że objawy sugerujące depresję mogą maskować inną występującą równolegle chorobę, która również dotyczy układu nerwowego lub zupełnie innej części ciała. Stąd też o postawieniu odpowiedniej diagnozy zawsze powinien decydować lekarz.

Terapie stosowane w leczeniu depresji:

► biologiczna (leki)

► pomoc psychologiczna (psychoterapia)

Największą skuteczność uzyskuje się przy zastosowaniu obu metod równolegle. Ciekawostką jest stosowanie również terapii światłem. Dzięki stosowaniu światłoterapii organizm odzyskuje równowagę na dłuższy czas, a niekiedy na stałe. Przyczynia się do zmniejszenia porcji spożywanych medykamentów lub pozwala całkowicie zrezygnować.

Lekarz psychiatra to specjalista mający największe doświadczenie w rozpoznawaniu i leczeniu depresji. To właśnie on decyduje o zapisaniu na receptę odpowiedniego lekarstwa i ma największe pojęcie o ewentualnych interakcjach z innymi farmaceutykami stosowanymi w innych schorzeniach.

Powody występowania obniżonego nastroju u osób starszych:

► brak samodzielności

► dolegliwości spowodowane schorzeniami

► obniżenie statusu materialnego

► utrata osób z najbliższego otoczenia

► ograniczenia ruchowe spowodowane procesem starzenia się całego ciała

► zmiana dotychczasowego stylu życia

► niezadowalający wynik bilansu własnego życia

Dlatego musimy być empatyczni i wyrozumiali oraz spróbować częściowo modyfikować i zmieniać  przyczyny obniżenia nastroju u osób starszych. Można to robić na wiele różnych sposobów:

► poświęcając czas pozbawiasz osamotnienia

► aktywnie słuchając sprawiasz, że osoba czuje się ważna i potrzebna

► utrzymując duży stopień samodzielności poprawiasz sprawność ogólnoruchową

► wychodząc na spacer, utrzymujesz aktywność fizyczną i podnosisz poziom endorfin tj. hormonów szczęścia

► akceptując ograniczenia pomagasz w przejściu “trudnego okresu”

► uśmiechając się często pozyskamy przychylność osoby starszej i być może  odwzajemnienie gestu

Istotne w pracy opiekuna jest traktowanie osoby starszej z szacunkiem, trzeba również uzbroić się w cierpliwość i być niesamowicie wyrozumiałym. Depresja bywa często podstępna i może nawrócić w najmniej dla nas oczekiwanym momencie. Stąd też często należy utożsamiać się z tym co w danym momencie przeżywa osoba chora i starać się jej pomóc.

 

Środki przeciwdepresyjne mają coraz mniej działań ubocznych, co jest szczególnie ważne w przypadku osób starszych. Właściwy dobór leku musi być dopasowany do obrazu choroby danego pacjenta. Leki przeciwdepresyjne nie działają od razu, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość. Rozpoczęcie farmakoterapii wymaga szczególnej ostrożności, gdyż leki rozwijają swoje działanie etapami:

► napęd (aktywności woli, podejmowanie działania, chęć do życia)

► poprawa nastroju

Należy zwrócić szczególną uwagę na pacjenta, u którego nie doszło jeszcze do poprawy nastroju, ale wróciła energia do działania, może on realizować próbę samobójczą, do której wcześniej brakowało mu siły. Z tego powodu, w pierwszym etapie leczenia pacjent wymaga należytego nadzoru. Podczas stosowania antydepresantów mogą wystąpić skutki uboczne. Poniżej lista najczęściej występujących efektów incydentalnych:

► zaburzenia rytmu serca

► utrudnienie w oddawaniu moczu

► bezsenność lub nadmierna senność

► suchość w jamie ustnej

► utrata wagi na skutek braku apetytu

► nudności

► zaparcia

Warto wiedzieć, że ww. problemy z czasem zmniejszą się lub całkowicie ustąpią.

Leczenie depresji u osób starszych jest niezwykle istotne i powinno być efektywnie prowadzone. Na podstawie badań wynika iż, osoby starsze cenią sobie bardziej dobre samopoczucie i ogólny dobrostan psychiczny niż sprawność fizyczną.Oferty opiekunów

Walburga Opiekunka osób starszych

Walburga Galikowska Szukam pracy

Kobieta, 67 lat
Doświadczenie: Więcej niż 5 lat
de Niemiecki: średnio
Zobacz profil
Jolanta Opiekunka osób starszych

Jolanta Krol Szukam pracy

Kobieta, -46 lat
Doświadczenie: 2 lata
de Niemiecki: dobrze
Zobacz profil
Amelia Opiekunka osób starszych

Amelia Krol Szukam pracy

Kobieta, 47 lat
Doświadczenie: 3 lata
de Niemiecki: średnio
Zobacz profil
Anetta Opiekunka osób starszych

Anetta Krol Szukam pracy

Kobieta, 45 lat
Doświadczenie: 2 lata
de Niemiecki: dobrze
Zobacz profil


Menu: STRONA GŁÓWNA Osoby potrzebujące opieki Opiekunki O firmie Kontakt
Dokumenty: Cookies Polityka prywatności
Copyright © caresenior24.de 2015. All rights reserved.